No menu items!

Energetický regulační úřad chystá změny v tarifech a regulovaných cenách elektřiny

Musíš číst
spot_img

Energetický regulační úřad (ERÚ) chystá různé změny v tarifech a regulovaných cenách elektřiny. Plánují se změny distribučních sazeb, přičemž ERÚ chce zjednodušit a zefektivnit strukturu sazeb. Cílem je spravedlivější dělení nákladů a umožnění představení nových technologií. Českou tiskovou kancelář o tom dnes obeznámil Vladimír Černý z ERÚ v tiskové zprávě. 

Černý vysvětluje, že záměrem je zjednodušení současné struktury sazeb, není však jasné, jestli by se měl počet distribučních sazeb snížit. Tvrdí také, že některé sazby jsou nevyužívané a je nemožné je přidělit klientům.

Členka Rady ERÚ Martina Krčová se k tomu vyjádřila takto: „Vyhláška umožní sdílení elektřiny vyrobené ze společného zdroje v bytových domech mezi jednotlivé domácnosti. Faktem je, že na střechách rodinných domů fotovoltaika doslova bují, zatímco bytové domy zůstaly dosud upozaděny. Důvod přitom nebyl technický, ale legislativní. A zvláště teď, kdy hovoříme o energetické bezpečnosti, soběstačnosti a stabilitě dodávek, jsou prázdné střechy ve městech promarněnou příležitostí.“ 

V současnosti zahájený veřejný konzultační proces je otevřený všem zájemcům po celý srpen na stránkách ERÚ. „Předně je důležité říct, že připravované změny nepřijdou všechny skokově za měsíc nebo za rok. Součástí koncepce je harmonogram, podle kterého by měla být úprava sazeb dokončena do roku 2028, přičemž jejich praktická implementace bude postupná. Změny budou přicházet v návaznosti na připravenost legislativy, ale také podle aktuálního vývoje v energetice,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček vysvětluje, že již zmíněné změny nebudou uskutečněny všechny naráz za měsíc nebo rok, ale je připraven harmonogram s finálními kroky na konci roku 2028, přičemž změny se budou zavádět dle aktuálního vývoje v energetice. 

Primární změny v připravovaném návrhu se koncentrují na regulovanou složku ceny elektřiny – cena, která se využívá k úhradě nákladů na provoz a rozvoj elektrizační soustavy. Trávníček dále uvádí: „Nové sazby budou cílit na spravedlivější rozdělení úhrad podle skutečných nákladů. Není to však jediný aspekt změn. Umožnit chceme také větší zapojení nových technologií a jejich efektivní využití, takže nejde jen o náklady“. Trávníček si myslí, že energetický regulační úřad spoléhá na to, že by i domácnosti mohly nabízet své služby síti.

V první řadě se podle ERÚ plánuje změna vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. Novelu vyhlášky bude představena v září, kdy zahájí veřejný konzultační proces, a vejde v účinnost od ledna 2023. „Další, zásadnější změny již ale předpokládají úpravy zákonů, na kterých chceme se zákonodárci spolupracovat. Současná legislativa je mnohdy starší než 20 let, s novými technologiemi proto nemohla počítat,“ doplnil Trávníček.

V ERÚ plánovali změnu tarifů již v minulosti. Alena Vitásková, původní předsedkyně ERÚ, v roce 2016 nebyla pro velké změny tarifů elektřiny dokud minimálně 30 % odběratelů s nízkým napětím svůj vlastní zdroj. Tehdejší návrh tarifní struktury měl vejít v účinnost v roce 2017, ale Vitásková začátkem roku 2016 informovala, že by se měla implementovat s dvouletým zpožděním. Mnozí návrh kritizovali a obávali se, že zavedení nových tarifů bude mít negativní vliv například na chataře a chalupáře, jejichž spotřeba je nízká, ale zároveň mají jistič s vyšší kapacitou.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků