No menu items!

Velké firmy přecházejí na výrobu elektřiny z fotovoltaiky

Musíš číst
spot_img

CTP, největší projektant průmyslových a komerčních budov v Česku, plánuje instalovat na střechy svých budov fotovoltaiku, která by do roku 2026 měla mít výkon až 300 MWp.

Poprvé firma instalovala fotovoltaiku na střechy svých nemovitostí deset let zpátky, kdy ještě netušili, jak aktuální a důležité pro ně toto téma bude. Od roku 2020 CTP buduje převážně objekty, které jsou v souladu s udržitelným rozvojem. Dnes plánují instalovat fotovoltaiku nejen na nově postavené haly a budovy, ale také na ty starší nemovitosti. Ze skladů CTP se tak mají stát energeticky udržitelné parky, s kterými budou přispívat do sítě, a zároveň si tak zajistí energetickou nezávislost. 

I když si CTP neuvědomovalo, že v budoucnu bude řešit solární energii v tak velkém měřítku, šéf rozvoje CTP tvrdí, že již několik let zpátky objekty stavěli tak, aby na ně v budoucnu mohli nainstalovat fotovoltaiku, tudíž pro ně nebude problém na starší budovy soláry doinstalovat. Momentálně tedy má developerská firma fotovoltaiku instalovanou na 13 střechách svých parků na různých místech Česka, které celkově tvoří 6 MWp, a do konce roku chtějí navýšit výkon až na 15 MWp. 

K výstavbě fotovoltaických elektráren jim dopomůžou dotace. Cca 120 milionů korun, které získají z dotací, využijí na výstavbu solárů na šesti budovách v Ostravě a dvou v Novém Jičíně. Na dalších pět projektů v Brně může získat CTP až 26 milionů korun. Tímto CTP nekončí, protože se plánují účastnit i dalších kol dotačních programů a své fotovoltaické elektrárny rozšiřovat. 

Nejen firma CTP investuje do solární elektráren, ale i mnoho dalších firem volí tento šetrný způsob generování elektřiny. Například Petrof, český výrobce klavírů, bude také čerpat energii ze solárních panelů, a kromě výroby elektřiny z fotovoltaiky, Petrof také začal využívat materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Obecně v České republice je stále více lidí, kteří investují do solární energie. Oproti minulému roku, kdy bylo nainstalováno 62 MW fotovoltaických elektráren, tento rok bude přírustek ještě vyšší, protože již v první polovině roku se výroba elektřiny ze solárních elektráren navýšila o téměř 12 procent, a čísla budou stoupat i druhé polovině roku. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků