No menu items!

Evropa přechází na obnovitelné zdroje energie!

Musíš číst
spot_img

Společnost SolarPower Europe a finská Lappeenranta-Lahti University of Technology spojily své síly a vypracovaly zprávu s prognózami přechodu Evropy na obnovitelné zdroje energie. Obsahuje až tři scénáře – dva z nich předpokládají uhlíkovou neutralitu do konce roku 2050 a jeden dokonce o 10 let dříve. Základem má být fotovoltaika.

Scénáře se liší mírou využívání obnovitelných zdrojů energie. První z nich počítá se 100 % energie z obnovitelných zdrojů již v roce 2040, druhý je „umírněný scénář”, podle kterého bude možné dosáhnout 100 % energie z OZE v Evropě v roce 2050. Třetí, nazvaný „opožděný”, počítá s 62 % energie z OZE v roce 2050.

První dva scénáře předpokládají, že podíl fotovoltaiky na výrobě elektřiny v Evropě vzroste do roku 2050 na 60 % a že od roku 2030 bude tvořit základ celého energetického systému. Pro naplnění kteréhokoli z těchto scénářů však bude mít zásadní význam také větrná energie a skladování energie. Autoři zprávy zdůrazňují, že rozvoj větrné a solární energie je nezbytný pro pozdější zavedení levných vodíkových řešení. Zelený vodík pak pomalu nahradí větrnou energii a stane se druhým nejdůležitějším zdrojem energie. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků