Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se Evropa obává, co by se stalo, kdyby Rusko vypnulo plyn. Mnoho evropských zemí se totiž spoléhá na dodávku plynu z Ruska a najednou hrozilo, že Putin přeruší dodávku plynu, pokud se válka prodlouží.
Rusko již v historii mělo ve válkách jednu výhodu, kterou mají stále, a tou je zima. Nyní zimu využívají, aby posílili svůj druhý trumf, a tím je energetika. Rusko věřilo, že zima přivede Evropu k rozumu a Evropa přestane podporovat Ukrajinu, aby měli jistou dodávku plynu z Ruska. Naštěstí je letos nebývale teplá zima a v kombinaci se snahou o snížení spotřeby plynu to přineslo Evropě obrovskou výhodu a Putina připravilo o jeho trumf. Zima sice ještě není u konce, ale již teď může Evropa pracovat na snížení závislosti na plynu z Ruska do další zimy.
Evropská vláda je však kritizována, že se nadmíru věnuje momentálním cenám plynu místo toho, aby investovala dlouhodobých řešení, jako například čisté alternativní zdroje energie.
Podle Johna Springforda z Centra evropské reformy v Londýně by vlády měli projevit větší snahu o stimulaci a urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie, a to hlavně ve formě podpory pevninské větrné energie. V dalším kroku také navrhuje vybudovat úložiště pro zkapalněný zemní plyn, což by snížilo potřebu plynu z Ruska.
Evropa v minulosti velmi váhala ohledně propojení energetických politik a trhů, a to z mnoha důvodů. Například kvůli vlastních zájmů a kontroly trhu. A i v případě, že by se projevil zájem o sjednocení politiky a trhu, centrální řízení takového projektu by bylo velmi složité. A právě z tohoto důvodu je aktuální situace důležitou příležitostí. Spor mezi Ruskem a Ukrajinou by mohl sloužit jako upomínka, že neschopnost řešit situaci, může vést ke katastrofálním následkům během příští zimy. A to by vrátilo ruskému prezidentu zpátky jeho trumf.