No menu items!

Na fotovoltaiku jsou dlouhé čekací doby a ceny se příští rok budou zvedat

Musíš číst
spot_img

Zákazníci mohou momentálně čekat i půl roku na svou fotovoltaickou elektrárnu. Společnosti totiž trpí nedostatkem komponentů, jiní zase mají málo zaměstnanců. Spuštění fotovoltaiky také může zdržovat dlouhá doba schvalování dotací a přetoků od distributora. 

Firmy trpí nedostatkem zaměstnanců a komponentů

Zájem o fotovoltaiku letos velmi vzrostl. Oproti loňskému roku se poptávka zvýšila až několikanásobně, tudíž je jasné, že firmy potřebují více zaměstnanců a komponentů, aby nabídka odpovídala poptávce. Firmy se proto snaží najít nové zaměstnance i z jiných oborů, které následně zaškolí a skupují komponenty, aby si mohly vytvořit zásoby.  

Podle některých firem zájem v letošním roce vzrostl až o 400% oproti minulému roku. Následující vývoj ve fotovoltaice se také předpokládá díky změně legislativy, kdy domácnosti a firmou budou moci instalovat fotovoltaické elektrárny do výkonu až 50 kWp bez nutnosti vyřízení licence Energetického regulačního úřadu. Zatím je ale licence nutná u všech elektráren do 10 kWp. 

V příštím roce se tedy ukáže, jak budou fotovoltaické firmy zvládat dohnat poptávku nabídkou. Zaměstnanců je málo a k tomu chybí i komponenty, které se dováží z velké části z Číny. Čína bohužel začátkem roku oznámila totální lockdown a tím zastavila výrobu společností, které jsou dodavateli komponentů včetně tuzemského trhu. 

Firmy naštěstí tvrdí, že se situace pomalu stabilizuje a pokud by nedošlo k dalším omezením z Číny, tak by komponentů mělo být dostatečně. Nejhůře byly k dostání komponenty jako jsou střídače a baterie. Proto firmy nakupují baterie ve velkém, aby si vytvořily zásoby i na příští rok. A nejlépe jsou na tom firmy, které si komponenty vyrábí přímo pro sebe. 

Legislativa často zdržuje připojení fotovoltaiky

Mnohé z firem zvládnou zprovoznit fotovoltaiku do půl roku. Pokud však zákazník čeká déle, je časté, že to není chyba firem. Zdržení může zapříčinit také legislativa a distribuční společnosti. Noví majitelé fotovoltaiky se shromažďují na facebookových skupinách a často si stěžují právě na dlouhou čekací dobu připojení do distribuční soustavy. 

S pořízením fotovoltaiky nečekejte

Pořízení fotovoltaiky není nutné odkládat. Odborníci totiž tvrdí, že se to vyplatí co nejdříve. Navíc k dispozici je stále možnost využít dotačního programu Nová zelená úsporám. Inflace roste a s ní také platy a ceny produktů a fotovoltaických komponentů. Je tedy možné, že se cena fotovoltaického zařízení v příštím roce zvýší. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků