Dopad emisí vodíku na klimatickou změnu jsou podle americké instituce EDF vyšší, než se vědělo do teď. Nové informace mohou ovlivnit rozvoj vodíkové energetiky, s kterou počítá i Evropská unie.
Americká instituce EDF varuje kvůli “podceňovaným” dopadům emisí vodíku na globální oteplování. Informace o nejnovějších výsledcích sdělil server S&P Global.
Podle EDF máji molekuly vodíku negativní vliv na klima skoro jako účinky metanu, který je jeden z nejnebezpečnějších skleníkových plynů.
Donedávna nebylo moc informaci o interakci vodíku s atmosférou.
Díky tomu, že se věda zabývá klimatem čím dál tím častěji, zjistilo se, že možné oteplovací účinky emisí prvku vodíku jsou jednou tolik vyšší než se očekávalo. Jak sděluje EDF, tahle informace může představovat překážku pro vodíkový průmysl.
Nové informace o interakci vodíku
Na rozdíl od jiných už prostudovaných účinku jiných skleníkových plynů, jako třeba metan nebo CO2, Má vodík pro atmosféru neblahe účinky oteplování. Když unikne do okolí, tak cca 70 až 80% je absorbována bakteriemi a mikroby v půdě. Zbytek uniká do atmosféry, kde následně reaguje s hydroxylovým radikálem, Molekula která je vysoce reakční.
Větší množství vodíku v atmosféře, reaguje s OH a nechává menší množství OH, která pak má menší potencionál uniklý metan pohlcovat. Metan má pák v atmosféře 80x větší oteplovací efekt než má jinak CO2, nejrozšířenější skleníkový plyn za posledních 20 let. Čím větší množství vodíku v atmosféře tím delší životnost metanu v atmosféře. A tohle má za příčinu přibližně polovinu celkového oteplovacího účinku vodíku
Emise vodíku reagují v troposféře – nejnižší oblasti atmosféry – kde vytvářejí přízemní ozón, který se také považuje za skleníkový plyn. Molekuly vodíku tak vytvářejí další skleníkový plyn v podobě vodní páry ve stratosféře.
„Pro posouzení a porovnání konkurenčních dekarbonizačních řešení, jako je čistý vodík a elektrifikace, je zapotřebí podrobně porozumět účinkům na klima,” citoval Brian Murphy, analytik pro vodík ve společnosti S&P Global Commodity Insights.