No menu items!

Němci nakupují přímotopy ve velkém – obávají se o stabilitu elektrizační soustavy v zimě

Musíš číst
spot_img

Je možné, že kvůli možným problémům a obav z nedostatku zemního plynu během zimy, způsobených válkou Ruska a Ukrajiny, budou němečtí konzumenti preferovat vytápění elektřinou, a již teď začali ve velkém množství nakupovat elektrické přímotopy. Podle energetických odborníků by však zapojení nadměrného množství přímotopů mohlo vést k ohrožení stability německé soustavy, k problémům s bezpečností dodávek energií, a mohlo by to dokonce ohrozit i sousední země.

Celostátní výpadek proudu, způsobený nadměrným využitím přímotopů, je sice nepravděpodobný, ale mohlo by dojít k výpadku například v částech měst. Elektrické ohřívače jsou sice méně účinné než například tepelná čerpadla, ale méně účinná je i jejich regulace, protože provozovatelé nemohou síť nijak kontrolovat a regulovat odběr, protože jsou spotřebiče zapojené přímo do zásuvky.

Bohužel zatím není vyřešeno, jak by se postupovalo v případě, že by k výpadku v některých čtvrtích měst opravdu došlo. Proto si Andreas Jahn z mezinárodní asociace Regulatory Assistance myslí, že je důležité lidem připomenout, že plyn je levnější než vytápění elektrickými ohřívači.

Od začátku invaze Ruska na Ukrajinu došlo ke snížení toku plynu na 20% kapacity, ovšem velká část německých domácností je pořád závislá na plynu. I přesto, že úřady uklidňují a tvrdí, že soukromé domácnosti jsou chránění spotřebitelé, tudíž pokud by došlo k omezení dodávek plynu, dodávky pro rodiny budou upřednostněny, obyvatelé se stále strachují, jak budou v zimě topit, pokud by došlo k nedostatku plynu. Jen v první polovině tohoto roku se v Německu prodalo o 35 % více ohřívačů než minulý rok v t stejné době. To je okolo 600 tisíc prodaných ohřívačů jen od ledna do června, a je možné, že číslo se bude zvyšovat. 

Protože je Německo silně propojeno s okolními státy, mohl by se tento problém přenést i na  další země. Například Francie využívá ve velkém elektrické vytápění, ale jejich elektrárny momentálně fungují jen na 40 % výkonu. Pokud bude Německo samo strádat, nebude schopné vyvážet elektřinu do Francie, protože bude muset dát přednost svým obyvatelům. Proto výzkumník Phuc-Vinh Ngueyn z Institutu Jackquese Delorse doporučuje snížit teplotu v domácnostech na 19-20 stupňů Celsia, a snížit tak spotřebu energií. 

Válka na Ukrajině má vliv také české obyvatelstvo. Prodejny elektroniky tvrdí, že zaznamenali zvýšenou poptávku po elektrických ohřívačích, dekách a vařičích, powerbankách a nabíjecích stanicích, krbech a krbových kamnech, přičemž zájem o kategorii elektrických topení se zvýšil již v prvním čtvrtletí tohoto roku o 55 % oproti minulému roku. A v neposlední řadě zájem stoupl také o elektrické koloběžky a kola.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků