Poptávka v Evropě po zemním plynu z Ruska podle všeho začala klesat poté, co mimořádně mírné počasí a dostatečné skladování snížily náklady.
Průtoky ropovodem přes plynovod Velké Kapušany již dva po sobě jdoucí dny byly v provozu zhruba na polovinu jejich průměrné úrovně v prosinci. I když to původně vyvolalo nervozitu kvůli obnoveným snahám ze strany Ruska o omezení dodávek plynu, zdá se, že nižší dodávky mohou být ve skutečnosti signálem, že klienti Gazpromu v Evropě už svůj plyn tolik nepotřebují.
Samotná společnost neuvedla důvod tohoto poklesu, ale analytici uvedli, že spotové ceny plynu jsou nyní pravděpodobně levnější než ruské dlouhodobé smlouvy, což činí ruské smlouvy méně atraktivními.
Dlouhodobé smlouvy společnosti Gazprom se obvykle oceňují na základě různých faktorů, které je činí méně volatilními než spotové ceny. To znamená, že nedávné poklesy cen evropských uzlů by se mohly projevit pouze s prodlevou několika měsíců.
Podle Alfa Energy, mezinárodního konzultantského partnera v oblasti energetiky, udržitelnosti a technologií, je to pravděpodobně způsobeno sníženou poptávkou. Alfa Energy ještě v poznámce dodala, že snížené toky se jen velmi málo odrazily v evropských cenách plynu.
Mezitím jsou referenční hodnoty regionu nastaveny na nejdelší období týdenních ztrát za téměř tři roky, a to i poté, co Evropu tento týden zasáhla zima. To všal neznamená, že Evropa není stále citlivá na omezení dodávek. Ale prozatím se možná vliv Ruska na energetickou krizi kontinentu trochu zmírnil.