No menu items!

Povinná fotovoltaika na nové domy a budovy

Musíš číst
spot_img

Evropská komise plánuje ukončit závislost Evropské unie na dodávkách zemního plynu a ropy z Ruska. Za posledních deset let klesla cena fotovoltaických panelů o více než 80%, ale v roce 2020 byl podíl na výrobě elektřiny v EU jen 5%. Komise plánuje tzv “Evropskou iniciativu pro solární střechy” (European Solar Rooftops Initiative), aby se co nejrychleji omezilo využívání zemního plynu ve veřejných a komerčních budovách. Komise také navrhla kroky pro realizaci tohoto projektu.

Jedním z kroků k uskutečnění tohoto plánu je zkrácení schvalovacích procesů pro fotovoltaiku na maximálně tři měsíce, přičemž by vlády měly uskutečnit nové dotace a zajistit solární panely na všechny budovy, které odpovídají požadavkům pro fotovoltaiku, a to do roku 2025.

Dále se také bude zvyšovat odbornost pracovníků v oblasti fotovoltaiky a podpora výrobních podniků, výzkumu a vývoje.

Uvažuje se také o změně zákonů. Momentálně jsou obnovitelné zdroje pouze doporučením, to se však může brzy změnit. Některé nové továrny a supermarkety budou muset již v projektech zakomponovat fotovoltaické panely. 

Kromě návrhu povinnosti fotovoltaiky na veřejných a komerčních budovách, Evropská komise navrhla povinnost fotovoltaiky i na nové domy. Komise chce tento plán uskutečnit do roku 2030. Návrh ovšem musí ještě schválit členské státy, včetně České republiky. 

Pokud se tento plán uskuteční, Evropa se posune do popředí trhu s fotovoltaikou, a v budoucnu by vlastní solární panely měly být standardem pro každou domácnost. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků