No menu items!

Sto let starý titulek v novinách varuje před klimatickými změnami

Musíš číst
spot_img

„Spotřeba uhlí ovlivňuje klima.” Toto je titulek článku, který byl zveřejněn v novozélandských novinách před více než sto lety, v srpnu 1912. Na počátku 20. století spaloval svět kolem dvou miliard tun uhlí ročně. Článek varoval, že tento efekt může být za několik století mnoho větší. O více než sto let později klimatologové informují, že planeta se od konce 19. století oteplila asi o 1,2 °C a stále se ohřívá, protože je produkováno více skleníkových plynů především při spalováním fosilních paliv.

Výstřižek, který je sdílen na sociálních médiích, se zveřejnil v době, kdy Velká Británie zvažuje, schválení nového uhelného dolu v Cumbrii. Pokud se vláda rozhodne dát projektu zelenou, mohl by to být první nový hlubinný uhelný důl, který bude schválen od 80. let, a bude těžit koksovatelné uhlí z dna Irského moře. Ekologové a klimatičtí aktivisté varují, že uhelný důl způsobí, že vláda ztratí zbytek důvěryhodnosti, co se týče klimatu.

Předseda nezávislého Výboru pro změnu klimatu, nedávno označil návrh za „naprosto neobhajitelný”. Spojené království stanovilo lhůtu, aby od října 2024 přestalo používat uhlí k výrobě elektřiny. Uhlí je jedním z uhlíkově nejintenzivnějších fosilních paliv a způsobuje škodlivé znečištění ovzduší. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků