No menu items!

Přechod na obnovitelné zdroje energie by mohl ušetřit bilion

Musíš číst
spot_img

Podle studie Oxfordské univerzity by přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie mohl světu do roku 2050 ušetřit až 12 bilionů dolarů.

Tato zpráva tvrdí, že je negativní a pesimistické tvrdit, že rychlý přechod k čistším zdrojům energie je drahý. Ceny plynu prudce vzrostly kvůli rostoucím obavám o dodávky energie. Ale odborníci říkají, že jít zelenou cestou nyní dává ekonomický smysl kvůli klesajícím nákladům na obnovitelné zdroje.
Podle profesora Doyna Farmera z Institutu pro nové ekonomické myšlení na Oxford Martin School by i ti, kteří zavrhují činnosti prospěšné klimatu měli být za jedno s tím, co výzkumníci obhajují. Dále popisuje, že jejich hlavním závěrem je, že by měli postupovat rychle s přechodem na zelenou energii z důvodu úspory peněz. Závěry zprávy jsou založeny na historických údajích o cenách obnovitelných zdrojů a fosilních paliv a poté na modelování pravděpodobných změn v budoucnosti. Data pro fosilní paliva sahají od roku 2020 více než 100 let zpět a ukazují, že po započtení inflace a volatility trhu se cena příliš nezměnila.

Obnovitelné zdroje existují jen několik desetiletí, takže je k dispozici méně údajů. Ale za tu dobu neustálé zlepšování technologií znamenalo, že náklady na solární a větrnou energii rychle klesly. Očekávání, že cena obnovitelných zdrojů bude i nadále klesat, je založeno na možném modelování s využitím údajů o tom, jak zlevnily jiné podobné technologie.

Větrná a solární energie jsou již nejlevnější možností pro nové energetické projekty, ale zůstává zde otázka, jak nejlépe skladovat energii a vyvážit síť, když změny počasí vedou k poklesu výroby z obnovitelných zdrojů.

Nulové náklady

V roce 2019 Philip Hammond, tehdejší ministr financí, napsal premiérovi, že náklady na dosažení nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2050 ve Velké Británii by byly více než 1 bilion liber. Tato zpráva říká, že pravděpodobné náklady byly nadhodnoceny a odradily investice.
Uvádí také, že předpovědi Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), náklady na udržení růstu globálních teplot pod 2 stupně by odpovídaly ztrátě HDP do roku 2050, byly příliš pesimistické a přechod k obnovitelným zdrojům se pravděpodobně projeví jako „čistý ekonomický přínos”.

Výzkum byl publikován v časopise Joule a je výsledkem spolupráce mezi Institute for New Economic Thinking na Oxford Martin School, Oxford Martin Programme on the Post-Carbon Transition, Smith School of Enterprise & Environment na Oxfordské univerzitě a SoDa Labs na Monash University.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků