No menu items!

První energetický úkol pro novou vládu: Zlevnit solární panely a jejich instalace pomocí snížené sazby DPH!

Musíš číst
spot_img

Úterý 7. prosince, tehdy se státy Evropské unie shodly na reformě sazeb daně z přidané hodnoty (DPH). Díky tomu mohou zlevnit ekologické produkty, léky a také solární panely. Nová vláda tak může poměrně rychle přijmout novou evropskou legislativu a zlevnit instalace fotovoltaiky pro občany ČR.  

Mezi produkty s nárokem na sníženou sazbu DPH budou patřit i solární panely a ekologické vytápění.

Pro spotřebitelé, kteří platí účty za energie a to hned dvakrát je snížená DPH na ekologické vytápění a panely výborná zpráva. Domácnost nebo obec je chráněna proti zvyšování cen plynu, elektřiny či tepla z fosilních zdrojů, na základě vlastní výroby obnovitelné energie

Jaký dopad to může mít na fotovoltaiku?

V nové směrnici EU se uvádí, že snížená sazba DPH se bude týkat následujícího: „10c) dodání a instalace solárních panelů na soukromých obydlích, domech a veřejných a jiných budovách využívaných pro činnosti ve veřejném zájmu a v jejich blízkosti“.

Díky nové směrnici EU se otevírá brzká možnost snížení sazby DPH na solární technologie na 5% ze současných 15% pro rodinné domy a 20% pro komerční segment.’’ Pokud se nové vládě podaří evropskou direktivu rychle implementovat, bude to znamenat výrazné snížení investice zejména do fotovoltaických elektráren pro domácnosti.

Kdy novou směrnici schválí česká vláda?

Úterní dohoda ministrů členských zemí EU může vstoupit v platnost poté, co ji státy zkonzultují s Evropským parlamentem, který nemá v otázce DPH rozhodovací pravomoc.

Další zvýšení zájmu o tento druh investic, to by mohlo znamenat snížení sazeb DPH na instalace solárních elektráren ve spojení s až 200 000 Kč dotací z programu Nová zelená úsporám, který přináší domácnostem značné úspory za energie.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků