No menu items!

První plovoucí farma na světě je v současné době v přístavu v Rotterdamu, na palubě jsou desítky krav

Musíš číst
spot_img

V roce 2019 se manželé Peter a Minke van Wingerden rozhodli vytvořit farmu, která by byla odolná vlivům změny klimatu – zejména záplavám. Tento nápad měl manželský pár poté, co Peter, inženýr, zažil následky hurikánu Sandy v New Yorku, kde pracoval na projektu plovoucích domů. Tisíce potravinářských nákladních automobilů, které každý den přinášejí čerstvé produkty do New Yorku, nemohly do města vstoupit a podle toho páru se newyorčanům čerstvé jídlo zkazilo během pár dní. Manželé proto začali zkoumat řešení pro města závislá na dlouhých potravinových řetězcích a zranitelná vůči extrémním povětrnostním podmínkám zhoršeným změnou klimatu.

Plovoucí farmy by mohly udržet zásoby potravin i v extrémních počasích

Odpovědí byla místní, klimaticky přizpůsobená a energeticky účinná plovoucí farma, která využívá technologie k malému udržitelnému zemědělství.

V roce 2019 byla dokončena výstavba plovoucí farmy v Rotterdamu, jednom z nizozemských měst nejvíce ohrožených rostoucí hladinou moře. Farma je postavená na třech úrovních a obsahuje stáje, podlahu pro hnojivo a podlahu určenou k zachycování dešťové vody. Plovoucí farma je téměř zcela energeticky soběstačná: veškerou elektřinu vyrábí ze solárních panelů a čerpá sladkou vodu z integrovaného systému sběru a čištění dešťové vody.

Jak probíhá péče o zvířata na plovoucí farmě?

Krávy jsou krmeny trávou z hřišť a golfových hřišť v Rotterdamu, doplněny odpadními potravinami, jako jsou zbytky brambor, a jejich hnůj se používá jako hnojivo. Dobré životní podmínky zvířat jsou také základem způsobu, jakým Van Wingerdeni chtějí provozovat své stáje pod širým nebem. Každá kráva má svou stáj na zelené zahrádce plovoucí farmy a může se volně pohybovat po suchu na sousedním poli.

Plovoucí farma však není bez nehod: dvě krávy údajně spadly do přístavní nádrže a musely být zachráněny, což vyvolalo kritiku holandské strany pro ochranu zvířat. Strana vyzvala městskou radu, aby zrušila povolení farmy k provozu v Rotterdamu, ale návrh nebyl schválen.

Byl experiment s plovoucí farmou v Rotterdamu úspěšný?

Navzdory této překážce se v posledních třech letech plovoucí farma rozvíjela a počáteční počet krav na palubě, 32 se nyní zvýšil na asi 40 (maximální kapacita plovoucího stáje).

Podle nizozemské společnosti Beladon, která farmu vybudovala, vyrábí každý rok asi 320.000 litrů mléka, které se prodává na místní i celostátní úrovni. Malý obchod na pozemku umožňuje místním obyvatelům nakupovat produkty přímo od zdroje, zatímco návštěvníci mohou pravidelně přijít na skupinové prohlídky farmy. K dojení krav není zapotřebí žádný personál, protože tento úkol je ponechán automatizovaným robotům.

Plovoucí farmy přinášejí také další výhody, včetně opětovného zavádění zemědělství do města s minimálním dopadem na zdroje, jako je úrodná zemědělská půda a životní prostředí. To je činí atraktivním řešením v místech, kde je nedostatek půdy.

Peter a Minke van Wingerden uvažují o rozšíření svého projektu o druhou plovoucí farmu, na které by chovali kuřata a pěstovali zeleninu. Plán stavby měl být v loňském roce, ale manželský pár řekl, že ještě nedostal potřebné povolení od městských úřadů.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků