No menu items!

Solární energie v EU vzrostla v roce 2022 téměř o 50%: Která země instalovala nejvíce?

Musíš číst
spot_img

Podle nové zprávy průmyslové skupiny SolarPower Europe vzrostla solární energie v Evropě v roce 2022 téměř o 50%. 

Zpráva odhaluje, že EU instalovala rekordních 41,4 GW solární energie – dost na to, aby napájela ekvivalent 12,4 milionů domácností. To je konkrétně 47% nárůst oproti 28,1 GW instalovaným v roce předešlém.

„Čísla jsou jasná. Solární energie nabízí záchranné lano uprostřed energetické a klimatické krize. Tyto výsledky dokazují, že žádný jiný zdroj energie neroste tak rychle a spolehlivě jako ten solární.“ říká Walburga Hemetsberger, která je generální ředitelkou SolarPower Europe. 

Kromě toho, růst sektoru solární energie nevykazuje jediné známky zpomalování. Podle Mezinárodní energetické agentury Evropská unie potřebuje v roce 2023 nainstalovat přibližně 60 GW solární energie, aby kompenzovala výpadky ruského plynu. Díky rychlé a cílené podpoře SolarPower Europe věří, že Evropa by mohla tuto mezeru zaplnit.

Které země EU instalují nejvíce solární energie? 

Německo nainstalovalo více solární energie než kterákoli jiná země a v roce 2022 přidalo téměř 8 GW. Tato země se drží na prvním místě od počátku 21. století, ale v posledním roce zaznamenala velký nárůst, protože vysoké ceny energie učinily tento obnovitelný zdroj energie cenově výhodným řešením. 

Těsně za Německem je Španělsko (7,5 GW), které v roce 2022 zaznamenalo nárůst solárních instalací o 55%. Bylo to částečně díky nárůstu střešních solárních panelů a energetické krizi.

Polsko (4,9 GW), Nizozemsko (4,0 GW) a Francie (2,7 GW) tvoří zbytek prvních pěti zemí. Portugalsko se umístilo těsně za Francií, poprvé v top 10, s neuvěřitelným 251% nárůstem v množství instalované solární energie ve srovnání s rokem 2021. V čele tabulky se umístilo také Dánsko, Řecko a Švédsko.

Co by pomohlo EU k instalaci ještě více solární energie v roce 2023? 

K instalaci panelů a jejich připojení k elektrické síti je zapotřebí více kvalifikovaných techniků. Školení více lidí pro tuto práci by mohlo zvýšit tempo růstu solární energie v EU. Podle SolarPower Europe musí předpisy zůstat stabilní a administrativní postupy musí být zjednodušeny, aby podpořily další solární instalace. Stabilita elektrické sítě a evropská výroba solárních panelů musí být také zlepšena, aby se odstranily překážky bránící růstu.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků