No menu items!

Švýcarská solární přehrada: Proč jsou hory a sníh dokonalou kombinací sluneční energie?

Musíš číst
spot_img

Ve Švýcarsku byly připevněny sluneční panely na hráz. Vznikla tak solární přehrada, která pomáhá tomuto vnitrozemskému státu maximalizovat výrobu zelené energie v zimních měsících.

Přehrada se nachází  na jezeře Muttsee v centrálním švýcarském kantonu Glarus je více než 2400 metrů nad hladinou moře a je obklopena sněhem pokrytými vrcholy. 

Proč jsou alpské solární elektrárny tak účinné?

Vedoucí komunikace pro obnovitelné zdroje energie – Jeanette Schranzová tvrdí,  že je to z důvodu schopnosti alpských solárních elektráren vyrábět až třikrát více elektrické energie než srovnatelné zařízení ve středních oblastech. Švýcarské hory jsou totiž v chladnějších měsících méně ovlivněny mlhou, což vede k většímu přísunu slunečního záření  pro solární panely než nižších výškách. Odraz sněhu také pomáhá výrobě solární energie.

Téměř 5 000 solárních panelů přehrady produkuje 3,3 milionu kilowatthodin energie ročně, což je dostatek k napájení asi 700 domů. Instalace panelů byla dokončena v loňském roce.

Jaká je situace solární energie ve Švýcarsku? 

Švýcarsko postupně vyřazuje jadernou energii a opírá se především o energii solární. Velkou vizí některých společností ve Švýcarsku je do roku 2030 instalovat více než 4000 solárních projektů v horách a nízko položených regionech. 

Švýcarská vláda také podporuje rozšíření sluneční energie. Minulý rok federální parlament upravil zákon o energii, aby urychlil proces schvalování nových solárních elektráren, jejichž cílem je produkovat značné množství energie během zimních měsíců.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků