No menu items!

Tajemný trezor na Špicberkách nabízí virtuální prohlídku

Musíš číst
spot_img

Globální trezor semen v norské Arktidě, který byl otevřen v roce 2008, je pro veřejnost uzavřen a zahalen tajemstvím. Je předmětem mnoha internetových konspiračních teorií o soudném dni. Nyní, na oslavu 15. výročí trezoru, jsou všichni pozváni na virtuální prohlídku, aby nahlédli dovnitř obrovské sbírky hlíz, rýže, obilí a dalších semen pohřbených hluboko v hoře za pěti sadami kovových dveří.

Zařízení je obklopeno sněhem, ledem, občas se objeví lední medvěd a obsahuje 1,2 milionu vzorků semen ze všech koutů planety jako pojistku proti katastrofě. Jedná se o památník 12 000 let lidského zemědělství.

Hluboké zmrazení, navržené tak, aby vydrželo navždy, je řízeno norskou vládou, Crop Trust a NordGen, genovou bankou severských zemí. Semena by mohla obsahovat odpovědi na zemědělské výzvy způsobené klimatickou krizí, studují se invazivní druhy, škůdci, změny ve vzorcích srážek a nekontrolovatelný úbytek biologické rozmanitosti a otevírá se třikrát ročně, aby mohla přijímat nová ložiska z jiných semenných bank z celého světa. Vědci doufají, že se lidé prostřednictvím virtuální prohlídky dozvědí více o jejich práci – aniž by riskovali, že se stanou kořistí ledního medvěda.

Poté, co byla Aleppo ,semenná banka, zničena v syrské občanské válce, byl trezor poprvé použit k doplnění semen Mezinárodním centrem pro zemědělský výzkum v suchých oblastech. Výzkum odolnosti těchto plodin a rostlinných druhů by mohl být životně důležitý, protože se planeta v nadcházejících desetiletích zahřívá.

Daleko od panoramatického výhledu na arktickou noc od vchodu do trezoru vás virtuální prohlídka zavede dlouhým tunelem hluboko do hory. Nakonec dorazíte do „katedrály“, která je domovem tří komor se semeny, z nichž každá pojme téměř 3 000 krabic se semeny. Každý druh je uzavřen v hliníkovém vzduchotěsném sáčku a uchováván v krabici své země. Když budete procházet mezi regály, které vypadají jako regály skladu pro kutily, můžete kliknout na pole země a zjistit více.

„Virtuální prohlídka dává každému příležitost nahlédnout dovnitř. Myslíme si, že je to obecná otázka transparentnosti a odpovědnosti vůči širší veřejnosti,“ říká Stefan Schmitz, výkonný ředitel Crop Trust. „To, co je zabezpečeno uvnitř trezoru, je jedním z nejdůležitějších globálních veřejných statků, které na Zemi máme. Ale musíme je chránit, zabezpečit a zajistit, aby byly zachovány navěky.“

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků