No menu items!

Tepelná čerpadla – typy, výhody a nevýhody

Musíš číst
spot_img

Tepelná čerpadla jsou rok od roku oblíbenější. V závislosti na typu využívá tepelné čerpadlo teplo uložené ve vzduchu, ve vodě nebo v zemi. Tepelné čerpadlo je jedním z nejúspornějších, nejúčinnějších a nejekologičtějších způsobů získávání teplé vody a vytápění domácnosti. 

Tepelná čerpadla fungují na základě využití energie z obnovitelných zdrojů. Instalaci tepelného čerpadla lze naplánovat během výstavby domu nebo v již obydlené budově. 

V závislosti na typu zdroje tepla existují tři typy tepelných čerpadel, tj:

  • zemní čerpadla,
  • vodní čerpadla,
  • vzduchová čerpadla.

Zdrojem tepla u zemního tepelného čerpadla je samozřejmě země. Zemní tepelné čerpadlo lze použít pro vytápění v topném okruhu a pro ohřev vody v zásobníku teplé vody.  

Nespornou výhodou zemního tepelného čerpadla je jeho vysoká provozní účinnost. To znamená, že takové tepelné čerpadlo může fungovat jako jediný zdroj vytápění nemovitosti. 

Nevýhodou je, že při použití horizontálního výměníku tepla je zapotřebí velký pozemek. Pokud se mají použít vertikální sondy, je třeba provést vrty hluboké až 100 metrů.

Vodní tepelná čerpadla jsou také vysoce účinná řešení. Energetická účinnost vodních čerpadel někdy převyšuje energetickou účinnost tepelných čerpadel země. Zdrojem tepla je v tomto případě tekoucí voda. 

Tepelné čerpadlo se zdrojem vody může být také jediným zdrojem vytápění v obytné budově. Bohužel nepatří k nejoblíbenějším kvůli vysokým investičním nákladům. 

Mezi externí zdroje energie pro vodní tepelná čerpadla patří elektřina, olej nebo plyn. 

Vzduchová tepelná čerpadla jsou v současnosti stále oblíbenějším řešením. Instalace tohoto typu čerpadla nevyžaduje vysoké počáteční náklady. 

Zdrojem tepla je v tomto případě vzduch nasávaný zvenčí. Vzduchová tepelná čerpadla se dělí na dva podtypy, a to:

  • čerpadlo vzduch-vzduch (přenos tepla do interiéru),
  • čerpadlo vzduch-voda (teplo dopravované do topného okruhu a zásobníku teplé vody). 

Vzduchové čerpadlo lze použít za všech podmínek. Pro tento typ čerpadla je důležité, aby byla budova vybavena dalším topným systémem. Přídavný zdroj bude potřebný pro podporu čerpadla a nahradí ho v období největšího rozdílu teplot mezi místností a venkovním prostředím. Stojí za to zvážit kombinaci vzduchového tepelného čerpadla s nízkoteplotním systémem, jako je podlahové vytápění.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků