No menu items!

Chcete pomoct planetě? Zde máte několik tipů

Musíš číst
spot_img
  1. Místo vyhazování, RECYKLUJTE

Samozřejmostí je materiály správně třídit, do směsného odpadu nepatří papír, sklo, plasty, hliníkové plechovky, nápojové kartony a také elektroodpad

Několik různých obalů, ty nám zůstanou po každém nákupu. Základem je správně je roztřídit, papír, sklo, plasty, hliníkové plechovky, nápojové kartony a elektroodpad, tyto materiály rozhodně nepatří do směsného odpadu! 

  1. Přejděte na zelenou energii

Třetí největší podíl na naší uhlíkové stopě má bydlení, a to díky elektrické energii, kterou doma spotřebováváme. V Česku bohužel vyrábíme elektřinu převážně z uhlí, a tak do atmosféry vypouštíme obrovské množství skleníkových plynů, které oteplování způsobují.

Jestli chceme zmírňovat extrémní horka a sucho, je důležité opustit výrobu elektřiny z fosilních paliv jako je uhlí a ropa a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v distribuční síti. Ten tvoří aktuálně pouhých 13 %.

Změna rozhodně neleží jen na bedrech politiků, ale může ji nastartovat každý z nás. Chtějte od svého dodavatele elektřinu, která pochází z přírodních zdrojů. Váš hlas bude slyšet a rozproudí dlouhodobou změnu, díky níž začne vznikat více obnovitelných zdrojů a dlouhodobě se tak zvýší podíl zelené elektřiny v distribuční síti.

  1. Přírodní prostředky místo chemie

Věděli jste, že přírodní mycí prostředky mají stejnou účinnost jako jejich chemické ekvivalenty. Například česká značka Tierra Verde – produkty nejsou testovány na zvířatech a neobsahují ropné deriváty, umělá barviva ani syntetickou parfemaci. Také ocet, nebo jedlá soda jsou skvělými pomocníky při úklidu.

  1. Kupujte pouze nezbytné produkty

Reklamy, které nám nabízí nepřeberné množství produktů, jsou všude kolem nás. Snažte se proto myslet více dopředu a mějte přehled v tom, jaké jsou vaše zásoby. Vyhazování jídla je opravdu škoda, tak jednou za čas uvařte podle receptu „co dům dal”, aby jste spotřebovali všechny suroviny. Nezapomeňte si také vytvořit nákupní seznam, který vám pomůže se soustředit na důležité věci, a vy tak neodejdete s plným košíkem, když jste šli vlastně jenom pro chleba. 

Vyhazování jídla je opravdu škoda, proto je fajn mít přehled ohledně svých zásob a jednou za čas uvařit tzv. „co dům dal” a zbytek zásob a surovin spotřebovat.

  1. Do práce na kole nebo pěšky

Automobilová doprava, ta stojí za znečišťováním ovzduší ve velkých městech. Ve většině aut sedí pouze jedna osoba, to škodí nejen životnímu prostředí, ale také je to příčina tvorby kolon. Ekologičtější varianta je hromadná doprava, ovšem to nejlepší, co můžete pro svoji planetu udělat, je alespoň jednou do týdne vyrazit do práce na kole nebo pěšky. Tato aktivita prospěje nejen Vašemu zdraví i ovzduší.

  1. Pomáhejte přírodě ve svém okolí 

Člověk má přímý vliv na prostředí, ve kterém žije, proto může přispět malým dílkem a snažit se ho zvelebovat. Například můžete chránit zvířata, která v přírodě žijí tím, že rozšířite zelené plochy. Pokud máte zahradu, vysaďte zde rostliny, které mohou opylovat včely, nebo vyrobte a zavěste krmítko pro ptáčky. Pokud zahradu nevlastníte, je zde možnost připojit se do jedné z mnoha českých komunitních zahrad.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků