No menu items!

Mohlo by náhlé snížení emisí metanu zachránit letní arktický ledový štít?

Musíš číst
spot_img

Sezónně nezaledněná Arktida může generovat tolik tepla jako 25 let umělých emisí CO2 (při současných emisích). Nedávný výzkum ukazuje, že okamžitá opatření ke snížení emisí metanu by mohla pomoci zachovat letní arktickou ledovou pokrývku.

Tyto studie jsou jedny z prvních, které analyzují praktický dopad omezení emisí metanu na kritické prvky klimatického systému, kromě samotného nárůstu teploty.

Podle výzkumu, pokud dosáhneme CO2 neutrality do roku 2050 (cíl, k němuž se zavázala Pařížská dohoda o klimatu) a rychle snížíme metan pomocí všech aktuálně dostupných řešení, šance na záchranu letní ledové pokrývky v tomto století se mohou zvýšit téměř z nuly  na více než 80 %.

Zachování arktického ledu je důležité nejen proto, že je nezbytnou součástí života arktických společností a místních ekosystémů, ale také proto, že jeho absence by mohla rychle urychlit tempo globálního oteplování. Tající, světlo odrážející čistý mořský led odhaluje více tmavé vodní hladiny, která absorbují více slunečního světla, což má za následek další oteplování klimatu.

I vy můžete pomoci zastavit tání arktického ledovce investicí do fotovoltaických panelů, čímž nejen pomůžete životnímu prostředí, ale také ušetříte na účtech a stanete se energeticky nezávislými.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků