No menu items!

9 kroků k ekologické domácnosti

Musíš číst
spot_img

Vydejte se zelenou cestou, přinesete řadu výhod své rodině a také potěšíte naši planetu.

Zde naleznete několik jednoduchých kroků jak ušetřit za pravidelné výdaje, pocítili zlepšení svého zdravotního stavu a zároveň pomohli životnímu prostředí. Tyto kroky jsou jednoduché a můžete s nimi začít ihned.

  1. Tříďte nejen plasty, sklo a papír

Plast, sklo a papír, třídění těchto odpadů je pro většinu českých domácností samozřejmostí.

Zkuste ale jít jestě více do detailů a prověřte možnosti recyklace nápojových kartónů a hliníku i dalších kovů. Aby se na skládce nehromadil ani biodpad, začněte s jeho kompostováním na zahradě nebo v domácím vermikompostéru, kde se o rozklad zbytků z kuchyně postarají žížaly.

  1. Snažte se produkovat co nejméně odpadu

Zkuste se vyhýbat všem jednorázovým produktům, jako jsou igelitové nákupní tašky, sáčky, kuchyňské papírové utěrky nebo dětské plenky a vlhčené ubrousky, tím snížíte množství odpadu, který vaše domácnost vyprodukuje. Upřednostňujte výrobky v obalu, který se dá znovu využít a recyklovat.

  1. Vyzkoušejte upcykling 

Co je to upcykling? Je to přeměna nepotřebných věcí, které by v jiném případě skončily jako odpadní materiál, na produkty nové. Pokud jste aspoň trochu kreativní, můžete k upcyklingu použít věci jako květináče, záclony, povlečení, oblečení nebo také starý nábytek. Odměnou vám bude nejen radost z vytvořených nových kousků, ale i snížené množství vyprodukovaného odpadu a úspora peněz.

  1. Kupujte bio výrobky

Produkty vypěstované biofarmáři nezatěžují půdu umělými hnojivy ani pesticidy a starají se o krajinu i zvířata pouze přirozeným, trvale udržitelným způsobem. Tyto bio produkty jsou z tohoto důvodu dražší, ale zároveň jsou příznivější pro vaše zdraví i životní prostředí.

Menší tip: Na malém pozemku nebo balkóně si můžete založit bio zahrádku s jahodami, bylinkami nebo nenáročnými druhy zeleniny. 

  1. Kupujte lokální výrobky

Podpoříte tím domácí ekonomiku a zároveň získáte jistotu, že k vám zboží dorazilo s minimální ekologickou stopou. Vzhledem ke kratší vzdálenosti místní produkce, než jsou plodiny vypěstované na druhé straně zeměkoule k vám dorazí produkty čerstvější a tím pádem i chutnější. 

  1. LED žárovky

Až o 90% lze snížit spotřebu elektřiny za osvětlení, vyměníte-li staré žárovky za žárovky LED. Také správná volba vhodných svítidel a jejich optimální uspořádání vám zvedne míru úspory.

  1. Kupuje úsporné spotřebiče 

Díky energetickému štítku, který nalezneme na každém spotřebiči či přístroji můžeme zjistit, kolik energie spotřebuje za jeden rok. Zvýšenou pozornost dbejte hlavně při koupi zařízení, která používáte každý den, zaměřte se zde na co nejvyšší energetickou třídu. Zde lze vzít v potaz i to, zdali by jste se dokázali obejít i bez sušičky nebo mikrovlnné trouby,

  1. Po zakoupení úsporných spotřebičů je i úsporně používejte

Spotřebiče, jako je pračka, sušička a myčka, zapínejte pouze v případě, že jsou zcela naplněny. Vemte v potaz i délku programu, či teplotu. I vhodné umístění spotřebičů hraje roli, lednička by například neměla být v blízkosti sporáku a trouby, ale v chladnější části kuchyně.

  1. Pokud zařizujete nové bydlení, myslete přitom na přírodu

Při plánování novostavby máte jedinečnou možnost rozhodnout se pro moderní pasivní dům, se kterým během následujících let výrazně ušetříte za energie. To stejné platí i pro rekonstrukci vašeho bytu, kde můžete zvolit nábytek a podlahu z přírodních materiálů, nebo investovat do kvalitní izolace fasády i nových oken, a zajistit si tak výraznou úsporu energií za vytápění. 

Ekologické smýšlení je dnes moderním trendem, ke kterému se hlásí čím dál více domácností i firem. Přidejte se k nim i vy a začněte ještě dnes s prvním krokem, kterým potěšíte své zdraví, peněženku i životní prostředí.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků