No menu items!

Jaký elektromobil si vybrat?

Musíš číst
spot_img

Elektromobily jsou dnes stále populárnější. Na trhu je široká nabídka značek, modelů vozů a technologií pohonu. 

V posledních dvou letech došlo k velkému nárůstu alternativních technologií mezi nově registrovanými automobily. Můžete se o tom přesvědčit sami, když si prohlédnete následující graf.

Při výběru elektromobilu stojí za zmínku, že sportovní vozy mají srovnatelný výkon jako špičkové modely elektromobilů. V současné době se řada výrobců elektromobilů zaměřuje na vývoj užitkových civilních vozů, které spadají do kategorie SUV. Naší pozornosti neuniklo ani to, že vozy SUV jsou podle nákupních rozhodnutí spotřebitelů v posledních letech stále oblíbenější. 

Zde jsou tři značky elektromobilů, které byly v loňském roce v České republice nejoblíbenější. 

Nejkupovanějším elektromobilem v České republice se v roce 2021 stala Škoda Enyaq iV. Premiéra tohoto modelu na trhu se uskutečnila v roce 2020. 

Vůz Škoda Enyaq iV vypadá velmi atraktivně a navíc zaručuje bezpečnost jízdy na nejvyšší úrovni. Díky prostornému interiéru a poměrně velkému zavazadlovému prostoru se jedná o vůz, který se skvěle hodí jako rodinný dopravní prostředek. 

Výkonnost vozu Škoda Enyaq iV závisí na jeho pohonné jednotce a výbavě. Níže jsou uvedeny dostupné varianty:

1) Škoda Enyaq iV 60 s pohonem zadních kol, 58 kWh netto baterie:

 • dojezd: až 405 km
 • maximální rychlost: 160 km/h
 • doba zrychlení 0-100 km/h: 8,8 sekundy

2) Škoda Enyaq iV 80 s pohonem zadních kol, 77 kWh netto baterie

 • dojezd: až 534 km
 • maximální rychlost: 160 km/h
 • doba zrychlení 0-100 km/h: 8,7 sekundy

3) Škoda Enyaq iV 80x s pohonem zadních kol, 77 kWh netto baterie

 • dojezd: až 496 km
 • maximální rychlost: 160 km/h
 • doba zrychlení 0-100 km/h: 6,9 sekundy

Cena modelu Škoda Enyaq iV se pohybuje od 1 124 900 Kč do 1 399 900 Kč. Rozdíly v ceně jsou způsobeny dostupností různých modelových konfigurací značky.

Elektromobil Hyundai Kona byl uveden na trh v roce 2017. V loňském roce byl druhým nejkupovanějším elektromobilem v České republice. Dojezd tohoto kompaktního SUV je až 480 km. 

Značka Hyundai kombinuje solidní zpracování s elegantním designem vozidla zvenčí i uvnitř. Hyundai Kona Electric se prodává od 800 000 Kč. Vůz této značky je dobrou volbou pro řidiče, kteří dbají na estetiku a bezpečnost jízdy.

Pokud jde o výrobu elektromobilů, je Tesla průkopnickou značkou, která vyrábí ekologické vozy. Třetím nejkupovanějším elektromobilem v roce 2021 se ukázal být Tesla Model 3. Vůz byl navržen s ohledem na širší okruh řidičů. Komponenty použité při výrobě Modelu 3 byly upraveny tak, aby bylo možné vůz pořídit za dobrou cenu. 

Dojezd vozu Tesla Model 3 umožňuje ujet až 580 km. Nejvyšší verze tohoto modelu vozu dosahuje maximální rychlosti 261 km/h. Z nuly na 60 km/h zrychlí vůz za 3,3 sekundy. 

Cena této verze Tesly – 2021 Long Range Performance s pohonem všech kol se pohybuje kolem 1 800 000 Kč. Je možné zakoupit i nižší verze stejného modelu vozu. Levnější verze Modelu 3 se prodávají od 1 380 000 Kč. 

Značka Tesla nabízí ve své nabídce také velmi oblíbený Model S. Dojezd tohoto vozu je v závislosti na verzi až přes 600 km. 

Ceny jsou však o dost vyšší než u Modelu 3. Cena verze Long Range se pohybuje kolem 2 500 000 Kč, ale její dojezd zaručuje až 660 km. Nejrozšířenější verzí Modelu S je verze Plaid+, která stojí přibližně 3 700 000 Kč. Vůz stojí za svou cenu díky dlouhému dojezdu – až 840 km. Maximální rychlost Modelu S Plaid+ dosahuje 322 km/h a zrychlení na stovku trvá méně než 2,1 sekundy. 

Mezi nejprodávanější elektromobily v České republice v roce 2021 patří také značka Volkswagen s modelem ID.3. Tento model bude díky svým úsporným rozměrům a civilním liniím ideální do městských podmínek. 

Interiér vozu Volkswagen ID.3 je velmi pohodlný a jeho kouzlo umocňuje výbava. Mezi nesporné výhody patří vyhřívání předních sedadel a volantu, dešťový senzor a bezklíčový přístup. 

Popsaný model lze zakoupit za přijatelnou cenu. Model City je k dispozici od 895 900 Kč. Tento model je vybaven baterií o kapacitě 45 kWh a má dojezd až 350 km. 

Možnosti financování elektromobilů

V České republice jsou v současné době k dispozici dotace na ekologickou mobilitu. Je možné získat 30 000 – 60 000 Kč. Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro osobní elektromobil a dalších zařízení nezbytných pro její provoz.

Kdo může žádat:

 • Podporovány jsou pouze dobíjecí stanice, které mají funkci řízení odběru elektřiny při dobíjení elektromobilu z elektrorozvodné sítě dle sjednaného maximálního příkonu
 • Dobíjecí stanice a příslušné parkovací místo musí být umístěno na pozemku, který přísluší k podporované stavbě domu a je ve vlastnictví žadatele, popř. uvnitř tohoto domu
 • Podporované dobíjecí stanice nejsou určeny pro veřejnost a komerční provoz

Kolik získáte:

 • Výše podpory je 30 000 Kč na jeden dobíjecí bod
 • Lze podpořit maximálně 2 dobíjecí body na jeden rodinný dům
Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků