No menu items!

Až 500 000 elektromobilů na českých silnicích v roce 2030 – je to možné?

Musíš číst
spot_img

Vláda ČR aktualizovala Národní akční plán čisté mobility. Dokument je souborem cílů a strategií pro jejich dosažení v oblasti čisté mobility v České republice. Cíle zohledňují především snižování emisí skleníkových plynů v odvětví dopravy a zároveň rozvoj využívání alternativních paliv. Důležitým předpokladem českých úřadů je také rozvoj elektromobility. 

Cílem je, aby do roku 2030 jezdilo v České republice 220 000 až 500 000 elektromobilů. Co se týče dobíjecích stanic, český stát plánuje vybudovat 19 000 až 35 000 takových míst.

České úřady předpokládají, že tohoto cíle bude dosaženo a že k tomu přispějí dotace na elektromobily. V současné době se dotace pohybují v rozmezí 30 000 až 60 000 Kč na žadatele. Plánovaný nárůst počtu elektromobilů ukazuje následující graf:

Národní akční plán čisté mobility České republiky rovněž počítá s využitím široké škály alternativních paliv v dopravě. Odhaduje se, že v roce 2030 bude počet vozidel na vodíkový pohon 40 000 až 50 000. 

Aktualizace dokumentu odrážejí právní předpisy Evropské unie o snižování emisí skleníkových plynů v odvětví dopravy. 

Zde je třeba zmínit, že důležitým faktorem, který ovlivní dekarbonizaci sektoru dopravy v České republice, jsou vozidla na zemní plyn. V posledních dvou letech bylo registrováno více automobilů na LPG. V roce 2021 bylo registrováno 2259 vozidel tohoto typu. Toto číslo je nejvyšší v historii.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků