No menu items!

Je čas postarat se o životní prostředí! Poradíme vám, jak na to.

Musíš číst
spot_img

V dnešní době nabývají pojmy „ekologie” a „ochrana životního prostředí” na významu. Prostředí, ve kterém žijeme, nás ovlivňuje, stejně jako my ovlivňujeme jeho, s tím rozdílem, že naše činy jsou často destruktivní. Velkou část těchto nevhodných činností však lze eliminovat přijetím přístupu šetrného k životnímu prostředí. Změnou vlastního chování si můžeme vytvořit návyky, které přispějí ke snížení znečištění životního prostředí v našem bezprostředním okolí. Často se jedná o velmi jednoduché činnosti a zde je seznam, který jsme připravili:

Pomozme planetě tím, že snížíme množství odpadu a budeme ho třídit:

– Šetřeme papírem, sbírejme odpadní papír do speciálně určených košů.

– Používejte vratné lahve, nepotřebné sklo odevzdávejte na sběrných místech nebo ho odevzdávejte do speciálně označených kontejnerů.

– Vyhýbejte se nákupu věcí z plastu a při nákupech si s sebou berte látkové tašky, abyste si z obchodu nemuseli brát další plastovou tašku.

– Použité baterie odkládejte do speciálně označených kontejnerů (často jsou taková místa v obchodech s elektrospotřebiči nebo na sběrných místech ve školách).

– Nevyhazujte barvy, insekticidy, rozpouštědla nebo prošlé obaly od léků společně s běžným odpadem – jsou pro ně určena speciální sběrná místa. Tyto předměty nevylévejte ani do dřezu, protože mohou znečistit vodovodní síť.

– Kupujte zboží ve skle místo v plechovkách (výroba skla je levnější a lze ho znovu použít).

Šetřete vodou:

– Místo koupele používejme sprchu.

– Nainstalujte na nádržku WC omezovací ventil.

– Snížení množství prádla (věci, které se nosí jednou, se obvykle dají použít opakovaně, např. halenky, kalhoty, svetry).

– Šetřete vodou při mytí.

– Zkontrolujte těsnost kohoutků.

– Kupujte spotřebiče šetřící vodu (pračky, myčky).

Pokud z kohoutku spadne šest kapek vody za deset sekund, znamená to ztrátu dvanácti litrů vody denně, osmdesáti litrů týdně a čtyř tisíc litrů ročně!

Snižme znečištění vody:

– Nevylévejme barvy, laky a rozpouštědla do kanalizace.

– Myjte auto na takovém místě, aby se zbytky benzínu a oleje nedostaly do kanalizace.

– Používejte ekologické čisticí prostředky (viz štítky).

– Aktivně se účastnit různých akcí na ochranu vody a dalších složek životního prostředí.

 Nezapomeňte, že stav našeho okolí závisí především na našem vlastním postoji a že máme jen jednu planetu. Stojí za to se o toto téma zajímat a postupně tyto drobné návyky zavádět do života. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků