No menu items!

Elektromobilita už není jen trend! Jaký je jeho fenomén?

Musíš číst
spot_img

Elektromobilita se v posledních letech stala velmi populární a stále nabírá na síle. Podle zprávy portálu elektromoblini.co.uk bude jen v roce 2021 vyrobeno přibližně 5,5 milionu elektromobilů. Výsledek není překvapivý, protože elektromobily jsou mimořádně úsporným a ekologickým řešením. Evropská unie šla ještě dál a nařídila, aby se do roku 2030 vyráběla pouze elektrická vozidla.

Co je fenomén elektromobility?

 Elektromobily představují budoucnost naší planety. Vzhledem k současnému rozsahu globálního oteplování je tento krok EU velmi důležitý a správný. Elektromotory umožňují minimalizovat emise výfukových plynů a neprodukují toxické sloučeniny, které vznikají například u spalovacích motorů, takže jsou šetrné k životnímu prostředí. Dalším aspektem, který má nepochybně vliv na jejich popularitu, jsou úspory. Nabíjení průměrného elektromobilu je mnohem levnější než tankování standardního vozu, protože elektromotory se vyznačují vyšší účinností. Náklady na údržbu takového vozidla jsou navíc stabilizované, protože cena elektřiny se nemění tak dynamicky jako cena paliva. Je také třeba dodat, že při nabíjení vozidla lze využít fotovoltaický systém, který umožňuje snížit náklady na minimum. Elektromobily jsou také pohodlné, jejich provoz je extrémně tichý a velmi snadno se používají. Motory EV mají nekomplikovanou konstrukci – není třeba měnit filtry ani oleje. Menší počet součástí znamená menší riziko poruchy. Vozy renomovaných značek jsou vybaveny odolnými bateriemi, které vydrží mnoho let. Díky takovému množství výhod se stále více řidičů rozhoduje pro koupi „elektromobilu”.

Jak funguje elektromobil?

 Elektromobil funguje úplně stejně jako automobil se spalovacím motorem, jen k pohonu využívá elektřinu neboli proud. Místo spalovacího motoru, který nemusí být nutně umístěn pod kapotou, je zde elektromotor nebo elektromotory, řídicí jednotka a sada baterií. Celý systém je jednodušší, čistší a tišší, protože elektromotor nevytváří hluk. Elektrická energie uložená v bateriích se přenáší do elektromotoru, který pohání kola vozu přímo nebo prostřednictvím mechanických převodů.

Je možné nějak snížit náklady na nákup elektromobilu?

 Jsme si vědomi, že elektromobil je zpočátku velkým nákladem, ale existuje řešení! Mnoho evropských zemí, včetně Polska, zavádí dotační programy, které pomáhají financovat nákup elektromobilu, čímž výrazně snižují jeho cenu. Před nákupem vozidla se proto vyplatí zjistit, zda vaše země tento typ asistence nabízí. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků