Dlouho očekávaná zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu přinesla před časem nejostřejší zprávu: svět se otepluje rychleji, než se dosud předpokládalo, a pokud nebudou přijata okamžitá opatření, dojde na Zemi k nevratným změnám v bodě zlomu.
Zpráva uvádí, že omezení globálního oteplování na 1,5 stupně Celsia nebo dokonce 2 stupně Celsia nad předindustriální úroveň by bylo „nedosažitelné” v příštích dvou desetiletích bez okamžitého a rychlého rozsáhlého snížení emisí skleníkových plynů.
Stručně shrnuto: hranice 1,5 stupně Celsia je klíčovým globálním cílem, protože nad touto úrovní se zvyšuje pravděpodobnost tzv. „bodů zvratu”. Bod zvratu znamená nevratnou změnu klimatického systému, která způsobí další globální oteplování.
Zpráva také uvádí, že při globálním oteplení o 2 stupně Celsia by extrémní horka často dosáhla kritické hranice snesitelnosti pro zemědělství a zdraví.
Čemu IPCC přičítá tuto vážnou situaci? Vliv člověka. Podle panelu je „jednoznačné, že vliv člověka způsobil oteplování atmosféry, oceánů a pevniny. ” Ve skutečnosti již dochází ke změně klimatu způsobené člověkem – ovlivňuje mnoho extrémních povětrnostních a klimatických jevů ve všech regionech světa, jako jsou vlny veder, silné deště, sucha a tropické cyklóny.
IPCC vyzývá tvůrce politik na celém světě, aby zavedli opatření, která mohou pomoci snížit kumulativní emise CO2. V PDF dokumentu panelu se vysvětluje, že z fyzikálního hlediska je pro omezení globálního oteplování způsobeného člověkem na určitou úroveň nutné snížit kumulativní emise CO2 a dosáhnout nulových čistých emisí CO2 spolu s výrazným snížením emisí dalších skleníkových plynů.