No menu items!

Chcete šetřit planetu i peníze? Žijte udržitelně

Musíš číst
spot_img

Ohleduplný život k planetě, ten se může na první pohled zdát náročný a komplikovaný, jak z časového, tak i finančního hlediska. Je zde celá řada trendů, směřujícím k udržitelnosti, od forem relativně zvládnutelných, po takové, které vyžadují větší úsilí a možnou změnu žebříčku hodnot. Existují i poměrně nenáročné cesty, které vás v životě nijak zásadně neovlivní a proto není potřeba ihned na udržitelnost zanevřít. 

Na první pohled by to mohlo vypadat, že ekologie je „trend pro movité“, ne vždy tomu tak musí být. I s vyšším rozpočtem je možné vůči planetě zemi žít zodpovědně. Může se zdát překvapivé, že do jisté míry střídmý život je ve skutečnosti v mnoha ohledech velmi vhodný k udržitelnosti. Projevy můžeme vidět například při nákupech. 

Jednou z prvních možností, jak být při nákupu zodpovědný, je omezení spotřeby masa, jelikož živočišný průmysl je jedním z významných producentů emisí uhlíku. Není tím však myšleno, že se z vás ze dne na den stanou vegetariáni nebo vegani. Maso je možné alespoň jeden den v týdnu nahradit např. luštěninami, sójou nebo tofu.

Druhým snadným a zároveň úsporným krokem je pořízení opakovaně použitelné lahve na vodu, pokud jste kávový typ, tak zde lze vzít v potaz i termohrnek. Z hlediska logiky je přece jasné, že je zbytečnost kupovat si během dne lahve s pitím, konkrétně čistou vodu, kterou lze napusti kdykoliv během dne do vlastní lahve. V případě termohrnků platí, že jsou mnohem vhodnější, než jednorázové kelímky, proto mají mnohé kavárny různá zvýhodnění pro zákazníky s vlastním hrnkem. 

Další formou šetření a zároveň pomoc pro životní prostředí je vzít si na nákup svoji vlastní tašku (například plátěnou), místo plastových nebo papírových tašek, které lze zakoupit u pokladen. 

Nejsnadnější variantou jak udržitelněji šetřit, je omezení plýtvání vodou. Vše co k tomu potřebujeme, je o něco zkrátit čas sprchování nebo omezit koupání ve vaně. I čištění zubů bez tekouci vody určitě každý zvládne.  

Změna začíná u jednotlivců, proto používat argument, že jeden člověk stejně nic nezmění je ve skutečnosti velmi pomýlené.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků